Jak řešit vyplacení exekuce na nemovitosti co nejvýhodněji a s čím počítat

Jak řešit vyplacení exekuce na nemovitosti co nejvýhodněji

Finanční situace každé domácnosti se mění, a ne vždy jde vše ideálně. S tím jsou spojeny i situace, kdy pro naše klienty řešíme vyplacení exekuce na nemovitosti. Vždy ale záleží, v jakém stádiu je vymáhaná exekuce, a které kroky učinil exekutor. Podle toho jsou k dispozici jednotlivá řešení, která ale ne vždy vyhovují těm, kterých se exekuce týče. Bohužel ale musíme počítat s tím, že jiný postup bude spíše jen oddálením aktuální situace, a bude je to stát čas a další peníze. Konečné situaci se ale s velkou pravděpodobností nevyhnou. Jak pokračovat dál? Určitě nevyčkávat, nebo nic neřešit, protože tím si jen přitížíte a nic nevyřešíte.

Co ve článku zjistíte?:

  • dopady dražby a její nevýhody
  • splátkový kalendář exekutorovi
  • vyplacení prováděné exekuce nebankovní půjčkou
  • vyplacení exekuce prodejem nemovitosti

Jak jsme uvedli, výkon exekuce má jednotlivá stádia, která se dají ještě řešit. Naším cílem je nejen předat potřebné informace, ale poskytnou i pro vás výhodnější řešení, než jaké získáte s exekutorem a jeho návrhy splátkového kalendáře nebo dražby nemovitosti. Začneme bohužel od té nejčastější situace, kdy už je vyhlášen termín dražby.

Oblíbeným postupem exekutorů je totiž zápis o výkonu dražby, který se z jakýchsi důvodů nedostane k povinnému, tj. vlastníkovi nemovitosti, která se bude dražit. Ti se to častokrát dozvídají náhodou, nebo až těsně před konáním dražby, kdy už je opravdu pozdě. Jak tomu předejít? Nastavte si upozornění o změnách v zápisu nemovitosti na katastru nemovitostí. Je to lepší řešení, než každý týden nahlížet do online přístupu katastru nemovitostí, jestli se něco neděje.

Základní varianty pro vyplacení exekuce na nemovitosti

Dražba nemovitosti je tou nejbolestivější variantou. Jak vlastně funguje? Exekutor nechá zhotovit znalecký posudek. Ten bývá podstatně nižší, než je případná tržní cena nemovitosti. Exekutor pak podle znaleckého posudku stanoví vyvolávací cenu, která začíná na 2/3 znaleckého posudku. V den konání dražby pak zájemci navyšují cenu podle svého uvážení. Málokdy se ale dosáhne na reálnou prodejní cenu a uspokojení dluhu, který vymáhá exekutor. Co je ale podstatné, jsou náklady na vymáhání a dražbu.

To, že zájemce vydraží nemovitost třeba za 1.500.000 Kč a dluh na nemovitosti je 1.300.000 Kč, tak není vyhráno. Exekutor si totiž k vymoženému dluhu připočte náklady na vymáhání před dražbou a také náklady na dražbu (obvykle 10% z vymožené částky + DPH). To znamená, že 1.300.000 + náklady exekutora (+/- 50.000 Kč vč.DPH) + náklady na dražbu (10% z 1.300.000 = 130.000 = 157.300 Kč vč. DPH.

Celkem tedy exekutor z vydražené sumy odečte 1.300.000+50.000+157.300 Kč = 1.507.300 Kč. Tím pádem ještě není ukončená exekuce, protože nebylo vše uhrazeno, a to ještě musí dražba dopadnout v ideální variantě.

Splátkový kalendář exekutorovi je jedním z omylů dlužníků, na který přistoupí. Exekuční řád sice v průběhu následujících let získá změny pro větší ochranu dlužníků, ale doposud funguje splátkový kalendář tak, že se nejdříve platí náklady exekutora (+ DPH), a teprve poté se začne splácet dluh jako takový. To znamená, že tímto způsobem nejen přeplatíte navíc opravdu dost peněz, které byste jinak mohli využít lépe. ale hlavně exekutor může kdykoliv přistoupit k výkonu exekuce a nařídit dražbu nemovitosti. Vyplacení exekuce pomocí splátkového kalendáře tak není moc velká jistota, protože riziko dražby je reálné i během pravidelného splácení. Tím pouze zajišťujete pro exekutora vyšší odměnu, protože vám během splácení narůstají úroky z dlužné částky, a i z toho má pak exekutor odměnu.

Vyplacení prováděné exekuce nebankovní půjčkou také zní lákavě, ale musíte si uvědomit základní skutečnosti. Nebankovní společnosti a soukromí investoři nejsou charitou, a moc dobře vědí, jak z vás dostat peníze navíc a třeba i nechat vše dojít do situace, že o nemovitost kvůli nedodržení smlouvy do několika mále let stejně přijdete.

Nejčastější postup je, že vás slíbí peníze na vyplacení exekuce, ale z toho si pak strhnou peníze za rychlé čerpání, za vyplacení peněz bez zapsané zástavní smlouvy na Katastru nemovitostí (protože v exekuci nemůžete nemovitost zatížit. Také si nechávají různá překvapení v úvěrové smlouvě, a to jak extra velký poplatek za mimořádnou splátku, tak i smluvní pokuty za nedodržení podmínek, kterých budete mít ve smlouvě spoustu.

Myslíte si, že vás ochrání zákon o spotřebitelských úvěrech? Neochrání. Nebankovní společnosti vás totiž nechají založit si živnostenský list, a tím pádem už si berete úvěr jako podnikatel, takže se na vás zákon o spotřebitelských úvěrech nevztahuje. Dokonce pak ještě musíte vyřešit placení záloh k podnikání na sociální a zdravotní pojištění, jinak je po vás bude vymáhat stát nebo zdravotní pojišťovna, a jste opět před další exekucí.

Vyplacení exekuce prodejem nemovitosti je jednou z nejvhodnějších možností, jak se vyhnout nákladu na dražbu a poplatkům exekutora, je vyplacení exekuce prodejem nemovitosti. Jde sice o citlivé téma, a ne každému se chce prodávat nemovitost, ke které má vzpomínky a vazbu. Když se na to ale podíváme v číslech, tak jde sice o razantní, ale neúčinnější řešení. Proč?

Protože se bez dalších nákladů na dražbě zbavíte svého závazku. Nemovitost můžete prodat za tržní cenu, a ne podle výše znaleckého posudku exekutora. S velkou pravděpodobností vám pak zůstanou peníze z prodeje do nového začátku. Naši investoři od Vás v některých případech odkoupí nemovitost, a na základě nájemní smlouvy jí pak můžete i nadále obývat.

Co je ale nejdůležitější? Tímto způsobem uhradíte své dluhy, vymaže se vám záznam o exekuci z rejstříku a po několika letech (cca do 5 let) po splacení dluhu bance nebo nebankovnímu věřiteli, se vyčistí váš bankovní a nebankovní registr. Tím pádem už můžete klasicky řešit hypotéku a klidně si koupit novou nemovitost nebo si odkoupit zpět tu vaší.

Pokud tedy řešíte exekuci a potřebujete zajistit vyplacení exekuce na nemovitosti, jsme vám k dispozici ke vstupní konzultaci, která je bezplatná. Získáte tak potřebné informace a řešení přesně k vaší situaci.

Využijte proto kontaktní formulář pod článkem.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.