Je lepší spoření pro děti nebo investice do nemovitosti?

Je lepší spoření pro děti nebo dlouhodobá investice do nemovitosti?

Porovnejme si tři odlišné možnosti, jak si vytvořit dostatek vlastních peněz. Když si představíte nejvhodnější variantu spoření pro děti, tak se vám jistě vybaví stavební spoření. Jde o nejrozšířenější variantu, jakou rodiče odkládají svým dětem finance na start do života. Jaké jsou ale vlastně nejčastější možnosti odkládání a zhodnocení peněz? To záleží na tom, jak dlouho si hodláte odkládat, a kdy budete chtít peníze k dispozici. Podle toho se pak volí vhodné řešení a samozřejmě i produkt, ve kterém budete hodnotit.

Stavební spoření pro děti

Bohužel se jedná pouze o chabé pokrytí inflace v krátkodobém horizontu 6 let. To je totiž maximální doba stavebního spoření. Nevýhodou jsou zde vstupní náklady, pokud zrovna nevyužijete akce pro založení zdarma. Další nevýhodou je úročení vkladu, které je minimální, a to jen kolem 1% ročně. V reklamách se sice zobrazuje zhodnocení až 3,5%, ale to je při ročním odložení 20.000 Kč a využití státní podpory na maximum. Jinak toto zhodnocení nedosáhnete. Co je pak další nevýhodou jsou poplatky za vedení a danění výnosu 15% daní z příjmu.

Stavební spoření můžete v průběhu jeho platnosti použít i na získání úvěru. Ten ale musí být použit na plnění bytových potřeb vás, nebo vaší rodiny. Podle fáze spoření a doby platnosti produktu pak využijete dražší překlenovací úvěr, nebo klasický řádný úvěr.

Co když uplyne doba 6 let stavebního spoření? Většina klientů použije naspořené peníze jako vklad do nově založeného stavebního spoření a posílají pak peníze dalších 6 let.

I tak se ale tento produkt těší oblibě, a to spíše z dlouhodobé důvěry obyvatel v tento produkt. Hlavně mezi starší generací. Očekávané zhodnocení je do 3,5%.

Spoření pro děti do podílových fondů

V této variantě lze pravidelně odkládat po dobu, kterou si zvolíte, a také podle strategie ke zhodnocení. Při správně nastavené době a strategii lze takto získat lepší zhodnocení úspor, a to nejen díky úrokům, ale také tomu, že nedaníte výnosy, jako je tomu u první varianty zhodnocení.

U takto zvoleného spoření pro děti je ale potřeba dodržet dobu investování, jinak nedosáhnete potřebného zhodnocení. Výhodou je, že pokud se rozhodnete třeba 6 měsíců neposílat žádné peníze, nic vás k tomu nenutí.

Stejně tak v průběhu spoření můžete úspory včetně výnosu vybrat a použít pro jakoukoliv potřebu. Jsou to přece vaše peníze, takže nemusíte dokládat účelové použití, jako je tomu u stavebního spoření, když ho během prvních 6 let použijete na úvěr.

V některých variantách lze také měnit strategii investování a pro ty, kteří se věnují investování, je to příležitost k vyšším příjmům. Očekávané a reálné zhodnocení je podle zvolené strategie od 6% do 9% ročně.

Spoření pro děti do nemovitostí

Když si porovnáte dobu pro jednotlivé investice, dá se říci, že v tomto horizontu se jedná o jednu z nejvýhodnějších a bezpečných variant pro zhodnocení. Na koupi nemovitosti v některých případech ani nemusíte mít požadované vlastní zdroje, protože lze využít vlastní nemovitost k dozajištění. Následné splácení hypotéky na vybranou nemovitost zajistíte z pronájmu, protože koupený byt nebude dost dlouhou dobu potřeba využít pro vlastní potřebu ani k prodeji.

Stačí si jen nechat spočítat hypotéku od opravdového specialisty, který vám nejen zajistí kompletní servis, konzultace a vysvětlí i následné kroky včetně doporučeného postupu v dalších letech, ale také pohlídá všechna rizika spojená s kopu nemovitosti na hypotéku a její následné splácení. Správně nastavená hypotéka se tak splatí sama a také dříve. Následný nájem pak bude už čistým příjmem.

Nájemník Vám totiž postupně zaplatí hypotéku na nemovitost, vybuduje rezervu na rekonstrukci a na výpadek příjmu z pronájmu. Zároveň zroste i cena nemovitosti. S tou můžete nakládat jak si jen uznáte za vhodné, a to i když je na ní zástava banky.  Nemusíte ani řešit obavy z toho, jak prodat byt s hypotékou, protože jde o klasický prodej a v případě potřeby se vám tak uvolní potřebné finance.

Pro dobře nastavenou investici je ale potřeba vybrat vhodnou nemovitost ve správné lokalitě, a to i s přihlédnutím k územnímu plánu města nebo obce. Přece jen zde budete pronajímat byt delší dobu, a kdo by chtěl bydlet u hlavní komunikace nebo u nějaké výrobny nebo provozovny. Také stav celého domu je důležitý. Plánovaná větší rekonstrukce může zvýšit platbu do fondu oprav, a tím i snížit příjem z pronájmu.

 

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.