Jak prodat byt s hypotékou? Máme hned několik možností

Jak prodat byt s hypotékou rychle a bezpečně

Už se nevejdete do svého bytu, nebo máte možnost lepší práce a bylo by ideální se přestěhovat, ale nemůžete, protože splácíte hypotéku? To ale není žádný problém. Je zde totiž několik možností, jak prodat byt s hypotékou během několika týdnů, a to za tržní cenu a kdykoliv. Není totiž pravda, že toto lze řešit pouze ke konci fixace hypotéky. Už vůbec pak není pravda, že pokud splácíte nemovitost hypotékou, tak je vlastníkem banka. Ta na něm má pouze zástavní právo, ke kterému se pak váže zákaz zatížení a zákaz zcizení. To se samozřejmě prodejem odstraňuje, takže nový vlastním už má nemovitost bez tohoto záznamu, nebo se svou vlastní zástavní smlouvou.

Jak prodat byt s hypotékou běžným zájemcům

Prodej nemovitosti se zástavou banky v podstatě není žádný problém. Záleží jen, v jaké fázi je splácení hypotéky. Následný postup se ale nemění. V podstatě tak ve většině případů při prodeji nemovitosti nemusíte čekat, než bude končit fixace hypotéky.

Nejčastější postup je ten, že zájemce o koupi nemovitosti vyplatí zůstatek hypotéky bance a zbytek kupní ceny jde do úschovy. Poté se převede nemovitost na kupujícího i s původní zástavou banky prodávajícího, ke které v průběhu 30 dnů dorazí souhlas s výmazem původního zástavního práva, který se podá na Katastr nemovitostí a prodejní proces je tak dokončen.

Občas nastane vhodná situace i pro další z variant, i když není zase tak častá. Kupující totiž může převzít původní hypotéku, vyplatí prodejci rozdíl mezi zůstatkem hypotéky a prodejní ceny a poté splácí hypotéku podle původních pravidel. Ne vždy je ale kupující bonitně vhodný pro banku a ne vždy kupujícímu vyhovuje nastavení hypotéky.

Jak prodat byt s hypotékou a rovnou se stěhovat?

Při sjednávání prodeje nemovitosti a následném nákupu se dá řešit i situace, kdy dopředu v inzerci uvádíte, že nemovitost bude předána v průběhu několik měsíců po prodeji. Získáte tak možnost si zajistit dost času na výběr nové nemovitosti a úhradu kupní ceny z prodané nemovitosti a dofinancování hypotékou. Na hypotéku totiž ani nemusíte mít vybranou potřebnou nemovitost. Například pohotovostní úvěr vám banka schválí i bez vybrané nemovitosti. Vy pak máte až rok na hledání vhodné nemovitosti.

Co vás omezuje, pokud potřebujete prodat byt s hypotékou?

Administrativa a menší poplatky. To je nyní vše, co je spojené s prodejem. Na nemovitosti je totiž zástavní právo banky, která v souvislosti se zástavou využívá i zákaz zatížení a zákaz zcizení. K procesu prodeje si proto jen od banky vyžádáte vyčíslení zůstatku hypotéky k určitému datu (ideálně tak k datu za 2 až 3 měsíce podle způsobu financování kupní ceny kupujícím), a zároveň souhlas s další zástavní smlouvou a vkladem nové kupní smlouvy. To se pak připojí k Zástavní smlouvě a Kupní smlouvě. Banka tak dá Katastru nemovitostí souhlas, že může tento záznam vložit (nová zástavní smlouva) a zapsat (nová Kupní smlouva). Bance samozřejmě i k určitému datu oznámíte mimořádnou splátku ve výši zůstatku. To vše se dá vyřešit jedním telefonátem nebo návštěvou pobočky. V podstatě za vás kompletně vyřešíme hlavní dotaz jak prodat byt s hypotékou.

Veškeré potřebné úkony s námi získáte v rámci prodeje, takže nemusíte řešit co, kde a jak. Celým potřebným procesem Vás totiž provedeme. Budete dopředu vědět kdy, co, proč a jak.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.