Koho vlastně zajímá dražba spoluvlastnického podílu a co pak následuje?

Koho vlastně zajímá dražba spoluvlastnického podílu, a co pak následuje?

Myslíte si, že dražba spoluvlastnického podílu nedává smysl, a že do ní půjde jen blázen, nebo někdo, kdo chce jen někam uložit peníze? V tom případě pro vás asi nemáme dobrou zprávu. Do tohoto druhu dražeb směřují záměrně investoři, kteří moc dobře vědí, co dělají a proč to dělají. Bylo by bláhové si říkat, že jste už zaplatili svůj dluh u exekutora, během pár let vyplatíte dražený podíl, abyste měli zpět svou nemovitost, a vše bude v pořádku tak, jak bylo dříve..

Ten, kdo vyhrál dražbu, získal stejná práva k užívání nemovitosti, a má už dávno jiné plány. Tady totiž nejde o klasickou dražbu, kdy se převádí celá nemovitost. Těm, komu zůstanou zbývající podíly, totiž díky některým typům investorů, mohou nastat opravdu nepříjemné chvíle při užívání jejich nemovitosti. Bez ohledu, jestli jde o byt, dům, chalupu nebo zahradu.

Dražba spoluvlastnického podílu přitahuje žraloky

V jednom z předchozích článků jsme řešili jak zastavit nedobrovolnou dražbu nemovitosti, a článek měl opravdu velký ohlas, a spoustu z vás jsme pomohli a stále pomáháme zachránit majetek (nejen) před exekutorem. Tentokrát se podíváme na to, jak postupují někteří účastníci dražeb. Popravdě to nebude nic příjemného, ale vzhledem k využité situaci to lze očekávat.

Jak to většinou dopadne? Představte si, že v podílovém vlastnictví máte dům. Ten jste mohli koupit společně s partnerem, nebo zdědíte se sourozencem. Na onen druhý podíl bude zapsán výkon exekuce, protože jsou na vlastníka vyhlášeny exekuce. Exekutor vyhlásá dražbu, a podíl povinného (dlužníka v exekuci) se většinou vydraží za 50 – 75% odhadní ceny onoho podílu. Většinou ale v té nižší části.

Co teď? Dražba spoluvlastnického podílu už proběhla, a nový vlastník vám nabídne dvě možnosti. Buď od něj koupíte jeho podíl za nesmyslně vysokou cenu s opravdu znatelným rozdílem oproti tomu, za kolik podíl vydražil, nebo od vás odkoupí váš podíl. V tomto případě ale značně pod cenou. Že nemusíte přistupovat na koupi ani prodej? Ano, to máte pravdu. Proto následuje další krok.

Nový vlastník má k nemovitosti stejná práva k užívání, jako máte vy. A to i kdyby koupil menší podíl. Nic mu tedy nebrání, aby nemovitost pronajal ne zrovna ideálním nájemcům, a to ať z menšin, nebo východoevropské národnosti. Ti se pak postarají o to, abyste měli maximálně znepříjemněno užívání nemovitosti. K tomu mohou pomoci klidně i psi, kteří běhají po domě, noční divoké večírky, slovní útoky a podobně. Myslíte si, že přeháníme? Kdepak. To jen popisujeme to, co se bohužel děje. A proč? Protože noví spoluvlastníci vás takto postupně dostanou do pozice, že se budete chtít nemovitosti zbavit i za nižší cenu, nebo jí prostě opustíte.

Dražba spoluvlastnického podílu výhodněji a bezpečněji

Jak předejít popsané situaci? Jak jsme již uvedli, tak nejrychlejší a nejlevnější řešení, je vyplatit exekuci prodejem podílu nebo nějakým úvěrem. Tady je potřeba přesně daný postup, aby vás nečekalo nepříjemné překvapení. Pokud se s exekutorem nedohodnete na vyplacení exekuce, tak se připojte do dražby a snažte se dražbu vyhrát. Má to svůj důvod, protože i když o něco více přeplatíte podíl, tak na tom pořád budete podstatně lépe, než při dalších možnostech.

Exekuce na nemovitosti opravdu není příjemná situace. Dá se ale ještě pořád řešit levněji a bez stresu, než když vše necháte dojít moc daleko. Někdy se ale může stát, že si najdete investora, který za vás vyplatí podíl na nemovitosti, a vy spolu sepíšete smlouvu, podle které pak budete moci do určité doby zaplatit předem smluvenou cenu, a odkoupíte jeho podíl. Tato situace ale není až tak častá. Nicméně je to ale jedna z možností, jak řešíme vzniklou situaci.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.