Jaké lze očekávat ceny nemovitostí v roce 2021, a jaký bude realitní trh?

Jaké lze očekávat ceny nemovitostí v roce 2021, a jaký bude realitní trh?

Jak jistě víte, ceny nemovitostí rostou i letos, a to bez zásadního vlivu Korona viru a všeho okolo. Důvod je prostý. Bonitní zájemci hledají vhodnější řešení, a stěhují se z bytů do rodinných domů se zahradou, nebo kupují rekreační objekty. K tomu napomáhají stále ještě výhodné úrokové sazby hypoték, a méně přísné posuzování žadatelů. Do velké obliby se dostala i pohotovostní hypotéka, kdy banka schválí zájemcům o vlastní bydlení úvěrový limit, a oni pak mají čas na vyhledání vhodné nemovitosti.

Na růst nebo pokles u ceny nemovitostí jsou dva hlavní pohledy. Jeden předpokládá pokles cen a ten druhý naopak jejich růst. Z pohledu realitního trhu máme ale víceméně jasno, a žádný zásadní  pokles cen nemovitostí neočekáváme. Možná v oblastech mimo zájem hlavního trhu (pohraniční část ČR), a i zde bude případný pokles jen krátkodobý. Pravděpodobnost této situace je ale do 30%, a důvodů je hned několik.

Ceny nemovitostí jen tak neklesnou

Plánujete koupit byt, dům nebo pozemek, a čekáte, až kvůli Koroně a problémům se splácením hypotéky klesne jejich cena, protože bude hned více nemovitostí k prodeji? Držíme palce, ale něco takového, je opravdu hrozně málo pravděpodobné. Stále ještě je zde veliká poptávka, která drží ceny nemovitostí dost vysoko. Spousta zájemců o vlastní nemovitost má k dispozici nejen hotovost, ale také jim pomáhá již zmiňovaná pohotovostní hypotéka. V případě hotovosti jde hlavně o cíl přesunout peníze z banky do vlastnictví nemovitosti, a tím pádem i ochrana úspor před inflací. Případné využití nemovitosti k pronájmu je pak samozřejmě dalším zdrojem příjmů.

Dalšími zájemci jsou investoři, kteří zhodnocují nejen své finanční prostředky, ale i peníze svých klientů. Může jít jak o drobné investory samotáře, tak správce investičního portfolia nebo i větší společnosti. Dokonce i realitní kanceláře takto zhodnocují peníze své a peníze svých klientů. Nejčastěji k tomu využívají realitní dluhopisy s fixním ročním úrokem.

I v letech celosvětové krize (2008/2009) v České republice poklesla cena nemovitostí v průměru kolem 5%, a to jen krátkodobě. Do roku 2010 už byla cena nemovitostí zpět a opět rostla. A to šlo o zcela jinou situaci, ve které stát nijak zásadně nepodporoval podnikatele a zaměstnavatele/zaměstnance.

Postupný růst cen nemovitostí neohrozí ani plán státu na podporu výstavby obecních družstevních bytů. Než se totiž ze strany státu začne něco opravdu řešit, tak uplyne hodně dlouhá doba, a efekt nebude nijak citelný. Stejně tak, jako tomu bylo a je u státní podpory bydlení pro mladé a poskytování výhodnějších úvěrů. Na hypoteční trh to nemělo takřka žádný vliv, protože podmínky a administrativa pro získání státní podpory spíše odrazovaly.

Cena nemovitostí v roce 2020 a 2021 poklesla jen u pronájmů

Pokles ceny pronájmů byl znatelný hlavně v Praze, a to s příchodem omezení s cestováním. Přesně tak, důvodem je prudký pokles klientů krátkodobých pronájmů Airbnb, určenou zejména pro turisty. Vlastníkům bytů v Praze, kteří na tom měli založeno svoje podnikání, tak podstatně klesly příjmy, a hledali rychlou náhradu. V nabídce se proto začaly zobrazovat byty v centru Prahy za opravdu nízký nájem. Vlastnící si ale nechávali otevřená zadní vrátka, a pronájem nebyl možný na dobu delší než 3 měsíce nebo půl roku. To proto, aby si zajistili volný byt v případě návratu k normálu.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Stačí odeslat náš kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.