Jak řešit prodej nemovitosti a vypořádání SJM po rozvodu

Jak řešit prodej nemovitosti a vypořádání SJM po rozvodu

Společné jmění manželů (SJM) je specifickým typem spoluvlastnictví, které vzniká uzavřením manželství. Co je pro něj typické a jak řešit vypořádání SJM po rozvodu plus případný prodej společné nemovitosti?

K čemu slouží společné jmění manželů? Vzhledem k tomu, že valná většina lidí se rozhodne vstoupit do manželství, specifická právní úprava majetkových záležitostí je v tomto institutu nezbytná. Společné jmění manželů je svou formou odlišné od běžného spoluvlastnictví. U SJM je vlastnictví společné, tedy bezpodílové, to znamená, že oběma ve dvojici patří společně vždy celý majetek. Naopak u běžného podílového spoluvlastnictví dvou osob by platilo, že každá z nich by naopak vlastnila svou část majetku.

Co do SJM patří a nepatří?

Patří sem veškerý majetek, který manželé, eventuálně i jen jeden z nich, získají za dobu trvání manželství. Do společného jmění manželů patří i finanční prostředky (mzda, ale i důchod).

Chtějí-li si partneři svůj majetek uspořádat odlišně, mohou tak učinit prostřednictvím tzv. zúžení společného jmění manželů. To je možné předmanželskou smlouvou nebo notářským zápisem o nevzniknutí SJM. Dokonce můžete i během manželství SJM rozdělit. To se nejčastěji využívá, pokud jeden z manželů podniká. Předchází se tak uplatnění závazků z podnikání v neprospěch vlastního společného majetku.

Do společného jmění manželů naopak nepatří majetek získaný darem či dědictvím, ledaže by zůstavitel či dárce stanovil jinak. Rovněž je ze SJM vyloučen majetek, který jeden z manželů nabyl za majetek, který mu náleží do výlučného vlastnictví. Zjednodušeně si tak lze pod touto situací představit například, že pokud si manžel koupí automobil za peníze ušetřené v době ještě před manželstvím, dotyčný automobil je pouze jeho.

Stejně tak sem nelze zařadit majetek sloužící osobní potřebě jednotlivce. Tedy například pořídí-li si žena drahé šaty, opět patří pouze jí.

Jak vypořádat SJM po rozvodu

Společné jmění manželů rozvodem manželů zaniká. Vypořádání společného jmění manželů je nutným úkonem po rozvodu. Typickým příkladem majetku, který přichází na přetřes po rozvodu, je společná nemovitost.

Nejjednodušší je, pakliže se oba manželé na vypořádání majetku dohodnou. Dle nového občanského zákoníku již není nutné mít dohodu písemně. Ještě stále se ale hodí využít písemnou verzi, a to nejen do budoucna k prokázání, že vyrovnání proběhlo, ale také pro potřebu banky, pokud bude jeden z manželů v rámci vypořádání SJM po rozvodu vyplácet druhého.

Pak dojde k tzv. nespornému rozvodu, který je ve výsledku mnohem méně náročný a znatelně rychlejší. V případě, že se manželé nedohodnou, musí rozhodovat soud. Celý proces se prodlužuje. Soud začíná konat na návrh jednoho z manželů. Ten je nutné podat do tří let od rozvodu, a to k příslušnému okresnímu soudu, který rozhodoval i o rozvodu.

Součástí návrhu by mělo být i podrobnější informování o majetku a závazcích a také návrh, jak byste si rozdělení majetku představovali. Soud se jím může, ale také nemusí řídit. S tímto úkonem jsou spojené rovněž poplatky.

Vypořádání SJM po rozvodu prodejem nemovitosti

Dohodnout se s protějškem na majetku v poklidu navzdory rozjitřeným emocím je cestou nejschůdnější. V případě nemovitosti přichází v úvahu vyplacení nemovitosti jedním z exmanželů, případně její prodej a spravedlivé rozdělení utržených peněz podle dohody.

Volba vyplacení nemovitosti stojí a padá především se schopností expartnerovi vyplatit řádně jeho podíl nebo převzít společnou hypotéku. Ne každý však má dostatek prostředků nebo příjmy na získání hypotéky. Prodej nemovitosti proto představuje asi nejrychlejším a nejpohodlnější řešení i vzhledem k tomu, z něj lze umořit případný hypoteční úvěr. Prodat nemovitost zatíženou hypotékou je standardně možné a zbytek z prodeje si pak rozdělí bývalí manželé.

Potřebujete vyřešit prodej nemovitosti po rozvodu? Najít vhodného kupce může být pro laika velmi zdlouhavé. Rozvod a vypořádání SJM po rozvodu je bohužel nepříjemnou zkušeností, kterou si jen málokdo přeje zbytečně protahovat.

Proto vám pomůže s prodejem vaší nemovitosti a rychlým vyřešením finančního závazku tak, abyste mohli v klidu a bez starostí začít nový život co nejdříve a bez závazků. Zaručena je diskrétnost, spolehlivost, dlouholetá zkušenost i využití velmi účinných strategických nástrojů prodeje, které dovolují zacílení tak, aby se nemovitost dostala k těm správným vážným zájemcům a zisk z prodeje byl maximalizován a co nejdříve k dispozici.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.