Koupě bytu - Kroky spojené s koupí nemovitosti v hotovosti nebo na hypotéku

Koupě bytu – Kroky spojené s koupí nemovitosti v hotovosti nebo na hypotéku

Máte v plánu pořídit si vlastní nemovitost, a řešíte, co vše obnáší koupě bytu, co je potřeba si připravit, a hlavně kolik doopravdy vás to bude stát? Máme pro vás základní seznam úkonů a očekávaných nákladů, a to ať už kupujete byt za hotovost nebo s pomocí hypotečního úvěru.

Vzhledem k aktuální situaci na realitním a finančním trhu je vždy potřeba se připravit dopředu, a právě proto se vám více než hodí následující informace, ale i další články na našem blogu.

Nejedná se o univerzální návod. Každý prodej a koupě nemovitosti má svá specifika, a proto berte náš seznam jako orientační. Přesnější možnosti s vámi probereme přes kontaktní formulář.

Koupě bytu není jen o úhradě kupní ceny

Nemilé překvapení u zájemců o koupi nemovitosti jsou náklady spojené s koupí a vlastnictvím nemovitosti, o kterých dopředu nevěděli. V bance s vámi tyto informace neřeší, tam jen ověří bonitu a poskytnou financování. I splnění podmínek pro vyplacení hypotéky je na vás. Právě proto je lepší variantou a jistotou externí hypoteční poradce, který má v nabídce většinu bank a stavebních spořitelen. S ním získáte nejen výhodnější řešení, ale hlavně potřebné informace a kompletní servis při zařizování hypotéky, jejím čerpání a následném splácení. Se zkušeným externím hypotečním specialistou získáte také obchodní slevy na některých poplatcích. O časové úspoře snad ani není třeba psát, protože je opravdu znát.

S čím je třeba počítat? Ne všechny náklady a úkony jsou nutné. Záleží na způsobu úhrady kupní ceny a dalších faktorech. Proto rozdělíme seznam na jednotlivé kroky: Hledání, Koupě a Vlastnictví nemovitosti.

Hledání nemovitosti – co a na co se připravit

  • Způsob financování – to je nyní první krok. Někdo si řešení financování nechává až na dobu, kdy něco najde. To je ale v současné době dost nepraktické, protože vás tak o vysněnou nemovitost připraví někdo se schválenou hypotékou, nebo aktuálním scoringem a nabídkou banky.
  • Způsob a místa hledání – Čím více podmínek na nemovitost si dáte do vyhledávacího filtru, tím pravděpodobněji přijdete o zajímavou nemovitost jen kvůli jedné drobnosti. Navíc hledat se dá i jinde než v inzerci, a pro naše prověřené klienty máme k dispozici i neveřejné nabídky nemovitostí.
  • Prověření právního stavu nemovitosti – O každé nemovitosti vede záznam Katastr nemovitostí. Tam také v Listu vlastnictví zjistíte skutečné vlastníky, jejich podíl, způsob nabytí nemovitosti i závazky spojené s nemovitostí. Zástavní smlouvy bank nejsou problémem. Dokonce i zástavní smlouvy nebankovní společnosti dokážeme vyplatit. Stejně tak i záznamy exekuce.
  • Prověření technického stavu – Na prohlídky nemovitostí je dobré si pozvat i zkušeného odborníka, který posoudí technický stav nemovitosti. Připraví pak pro vás i rozpočet potřebných oprav a úprav.
  • Rezervační smlouva – Prvním krokem k prodeji je rezervační smlouva. Jde o závaznou smlouvu, kde se kupující, prodávající a realitní kancelář dohodnou na dalších krocích a podmínkách prodeje. S podpisem rezervační smlouvy je spojena i úhrada rezervačního poplatku. Ujistěte se, že tento poplatek je součástí kupní ceny.
  • Kontrola Kupní smlouvy – Na základě podepsané rezervační smlouvy zhotoví advokát návrh kupní smlouvy, ve které budou potřebné informace a detaily nejen pro banku poskytující hypotéku, ale také kupující a prodávající. Smlouvu si nechte zkontrolovat vlastním právníkem
  • Kontrola smlouvy o úschově – Spolu s kupní smlouvou dostanete návrh smlouvy o úschově. Ta může být realitní, advokátní, notářská, a v některých případech i bankovní. Cena za tuto službu se liší. Realitní úschovy jsou většinou zdarma, ale ne všechny banky je akceptují při platbě hypotékou. Advokátní a notářská úschova se pak řeší dle tabulkových cen.

Koupě nemovitosti – co řešit před a při koupi nemovitosti

  • Platba vlastních peněz do úschovy – po podpisu kupní smlouvy a smlouvy o úschově vyplatíte svou část kupní ceny do úschovy. Tedy přesněji zbytek rozdílu spolu s již zaplaceným rezervačním poplatkem, pokud je součástí kupní ceny.
  • Vklad zástavní smlouvy do Katastru nemovitostí – Pokud je koupě bytu financována hypotékou, bude se také řešit zástavní právo banky. Ta vystaví zástavní smlouvu, kterou ověřeně podepíše prodávající
  • Pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti
  • Platba hypotečního úvěru do úschovy
  • Vklad Kupní smlouvy na katastr nemovitostí
  • Převod nemovitosti na kupující
  • Zajištění výmazu původních zástavních smluv strany prodávající
  • Předání nemovitosti
  • Vyplacení peněz z úschovy

Vlastnictví nemovitosti – máte práva, ale i povinnosti

  • Převod energií
  • Členství v SVJ
  • Úhrada daně z vlastnictví nemovitosti

Jak sami vidíte, není to jen o podpisu kupní smlouvy a splácení hypotéky. Koupě bytu je zásadní krok, a je proto vhodné, probrat dopředu s hypotečním specialistou nejen vaši aktuální situaci, ale také přípravu na následné bezpečné splácení.

Mám pro vás ZDARMA

Návod na finanční pohodu !!

Přesně tak. Zbavte se nevýhodných dluhů a výdajů, získejte peníze navíc a k tomu další výhody. To vše pěkně krok za krokem. Bezpečně, výhodně a s 97% úspěšností návodu.

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.