Při nahlédnutí do katastru nemovitosti se můžeme setkat s poznámkou, že je na nemovitosti zástavní právo smluvní, většinou doprovázené zákazem zatížení a zcizení. Ať už máme v plánu předmětnou nemovitost zakoupit či o tom pouze uvažujeme, je dobré mít jasno v tom, co tento pojem znamená a to především pro nás jako potencionálního kupce. V prvé řadě je podstatné odlišovat tyto dva pojmy, protože každý má trochu jiný význam. Postupně si je proto rozebereme, abychom jim správně porozuměli a dokázali je od sebe správně odlišit.
Zástavní právo může požadovat i zákaz zcizení a zákaz zatížení
Pro úplnost si vysvětlíme kromě pojmu „zákaz zcizení” také pojem „zákaz zatížení”. Oba pojmy spolu úzce souvisí. V případě zákazu zcizení se jedná o stav, kdy je nemovitost financována hypotečním úvěrem některého z bankovních domů. Banka si v této situaci zajišťuje, aby bez jejího svolení nebyla nemovitost či její část převedena na jinou osobu. V případě, že máte o koupi nemovitosti se zákazem zcizení vážný zájem, je potřeba tuto podmínku vyřešit. V praxi to může být snadnější, než se na první pohled zdá.
Se zákazem zcizení, jak už bylo řečeno, úzce souvisí také zákaz zatížení. V tomto případě si banka zajišťuje, že na nemovitost nebude bez jejího souhlasu vloženo další zástava věřitele. V tomto případě může nastat problém při refinancování hypotéky. V obou případech je vhodné situaci konzultovat s realitním odborníkem.
Zástavní právo smluvní k hypotékám a úvěrům
Pokud v záznamech z katastru najdeme u naší vysněné nemovitosti, kterou plánujeme zakoupit poznámku o zástavním právu smluvním, není žádný důvod k panice. Laicky se může tato skutečnost jevit složitě a komplikovaně, avšak význam tohoto pojmu je prostý. Zcela jednoduše znamená fakt, že je nemovitost poskytnuta do zástavy (nejčastěji stavební pojišťovnou či bankou). Hypoteční či jiná finanční instituce se takto jistí po dobu splácení úvěru pro případ, že by klient přestal nemovitost splácet.
Zástavní právo smluvní vzniká tzv. zástavní smlouvou, jejíž platnost stvrzuje podpisem také prodávající strana v případě, že si kupující bere hypotéku za účelem koupi předmětné nemovitosti. Podpisem zástavní smlouvy prodávající nic neriskuje. Pokud z obchodu nakonec sejde, zástavní smlouva je zneplatněna a zástavní smlouva je z katastru vymazána. Pokud ovšem vše probíhá podle plánu a nemovitost je úspěšně prodána, zástavní právo k nemovitosti přechází logicky na nové majitele.
Občas se stává, že je pojem zástavního práva smluvního mylně interpretován v souvislosti se soudní exekucí atp. Jde o záměnu dvou zcela odlišných výrazů. Nařízené soudí výkony exekuce jsou v katastru jmenovány jako zápis zástavního práva soudního. Zde je situace komplikovanější a v případě snahy o vyřešení obvykle nákladnější, avšak ne neřešitelná. Vyšší náklady na řešení soudního zápisu obvykle kompenzuje nižší kupní cena nemovitosti. Nutná je komunikace a vyjednávání s vykonavatelem rozsudku, tedy s exekutorem či insolvenčním správcem. Nákup nemovitosti zatížené zástavním právem soudním si žádá profesionální a odborný přístup školeného specialisty v každém případě.
Specialista poradí jak vyřešit zástavní právo při prodeji i koupi
Všechny tři zmínění pojmy spolu úzce souvisí a zvláště na první jmenovaný pojem můžeme při zkoumání katastru narazit opravdu často. Jak je ovšem zřejmé, nemusí nutně znamenat překážku v koupi naší vysněné nemovitosti, pokud se obrátíme na realitního specialistu, který si s daným problémem snadno poradí. Vyhneme se tak případným nepříjemnostem a neuváženým krokům, které by mohli nákup nemovitosti zbytečně zkomplikovat jak nám, tak i prodávajícímu.