Co je výkup nemovitosti v exekuci a jaké má výhody?

Co je výkup nemovitostí v exekuci a jaké má výhody?

Rychlý výkup nemovitostí může být východiskem ze složité finanční situace. Co je jeho podstatou a jaké má výhody? V principu je výkup klasickým prodejem. V roli kupujícího však stojí specializovaná společnost. To má řadu výhod.

Nemusí se v takovém případě čekat, než se najde kupec. Dotyčná společnost použije vlastní kapitál k odkupu nemovitosti, prostředky má tedy okamžitě k dispozici. Klíčovou předností výkupu nemovitostí je proto především rychlost. To je podstatné v okamžiku, kdy by se nemovitost klasickou cestou neprodala, případně by to trvalo příliš dlouho.

Vykoupit lze nemovitosti s exekucí či s právními vadami, jako je předkupní právo, zapsané zástavní právo nebo věcné břemeno.

Výkup nemovitosti a exekuce

V případě exekuce lze nemovitost stále prodat, nicméně celý proces je pro kupce rizikový, zájemce se proto nemusí najít.

Nemovitost by se pak musela prodat až v dražbě. To je však značně finančně nevýhodné. Dražit se zpravidla začíná na dvou třetinách z ceny vyplývající znaleckého posudku nemovitosti. Tato částka je prakticky je většinou o téměř 30 % nižší než tržní cena.

Cenu nemovitosti je potřeba vypočítat výhradně na základě tržního odhadu nemovitosti, nikoli dle znaleckého posudku. Ačkoli je kupující tímto postupem znevýhodněn, některé společnosti se k němu přesto mohou uchylovat.

Výkup bytu obecně umožňuje získat až 90 % z tržní hodnoty nemovitosti. V praxi to, pozor, nikdy nemůže být 100 %. Pouze neseriózní společnosti takto vysokou cenu slibují. Plnou tržní cenu vykupující společnost z podstaty své činnosti, kdy na sebe přebírá veškerá rizika, nabídnout nemůže.

Jak dlouho trvá výkup nemovitosti?

Jestliže se zájemce o nemovitost najde, často se tak stává až po poměrně dlouhé době. Hrozba dražby není jediným důvodem, proč si však majitel nemovitosti zpravidla časové prodlevy dovolit nemůže.

Narůstající dluhy se zvyšují o úroky, přibýt mohou i pokuty. Jestliže se tak majitel nemovitosti dostane do problémů, neměl by před svou situací zavírat oči. Na místě je rychle jednat.

Výplata peněz v dohodnuté výši může při výkupu nemovitosti proběhnout i do několika málo dní. Klasický prodej přitom trvá minimálně tři měsíce. Není však výjimka, že se nedaří a prodej se protáhne i na rok. Taková doba je za předpokladu, že má majitel finanční potíže, neúnosná.

Výkup nemovitosti zajistí prakticky okamžité a úspěšné vyrovnání vašich finančních závazků. Peníze je možno vyplatit už do 48 hodin.

Lze pomocí výkupu nemovitosti zastavit exekuci?

V některých případech navíc není nutné řešit situaci výkupem nemovitosti. U nižších dluhů může být vhodné vzít si úvěr a ten začít postupně splácet. Později je možné si navíc úvěr zlevnit refinancováním.

Zásadní je, že se najednou vypořádají závazky, což zastaví hrozbu exekuce. Navíc je v takové situaci možné i počkat na výmaz záznamů z registru. Dlužníkovi tak při včasném jednání žádný finanční „škraloup“ nezůstane.

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.