Proč je správný odhad ceny nemovitosti důležitý pro výhodný prodej

Proč je správný odhad ceny nemovitosti důležitý pro výhodný prodej

Je několik situací, kdy se řeší odhad ceny nemovitosti, a právě díky tomu se také mohou jednotlivé výsledky dost lišit. Výpočet aktuální ceny nemovitosti však závisí na mnoha faktorech a rozhodně nevzniká pouze porovnáním podobných nabídek na inzertních serverech. Odhad ceny nemovitostí se totiž objevuje jak v souvislosti s prodejem, tak i v případě žádosti o hypotéku a v rámci dědictví či exekuce, která zahrnuje právě byt, dům nebo pozemek. Co všechno správný odhad ceny ovlivní, proč jde o tolik důležitý parametr, a jak zjistíte cenu vaší nemovitosti?

Odhad ceny nemovitosti jako nejdůležitější parametr při prodeji

Odhad ceny nemovitosti představuje jeden z klíčových parametrů pro nastavení optimální částky k prodeji. Mnoho lidí má však mylnou představu, že ocenit svou vlastní nemovitost přeci dokážou sami. Pro stanovení ceny tak využijí nejrůznější realitní portály, kde najdou podobné nabídky. Takto ale kvalifikovaný a hlavně tvrdými daty podložený odhad ceny nemovitosti rozhodně nevypadá.

Co všechno hraje roli při odhadu ceny nemovitosti?

  • stáří a velikost nemovitosti
  • technický stav
  • použité stavební materiály a technologie
  • lokalita
  • okolí a občanská vybavenost

Odhadní cena automaticky neznamená cenu tržní

Kvalifikovaný odhadce ceny nemovitostí zpracuje ohodnocení podle jasně daných kritérií. Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že nejde o prodejce. Aktuální tržní cena v případě lukrativní nemovitosti totiž může být ještě o kousek vyšší. Posouzení optimální částky, za kterou se byt, dům či pozemek vyplatí nabízet, tak přísluší zkušenému realitnímu makléři. Ten se od získané odhadní ceny odrazí a na další přizpůsobení využije svých zkušeností a možností v rámci propagace nemovitosti. Běžně se tak může stát, že dojde k prodeji za vyšší cenu, než byl samotný odhad. K tomu může pomoci online aukce nemovitostí, kde prodejní cena ještě více vzroste.

Odhad ceny nemovitosti bankou pro účely hypotéky

Dalším bodem při procesu prodeje a koupě, kdy se na nemovitost přijde podívat odhadce, je zpracovávání žádosti o hypoteční úvěr. Důležité je to především u úvěrů, kde banka poskytuje 80 až 90 % hodnoty nemovitosti. Tehdy je skutečně klíčové, aby byl tento úvěr řádně podložen a zajištěn reálnou možnou hodnotou. Zde se jedná o stanovení ceny obvyklé.

Pro kupující je skvělou zprávou, když je odhad ceny nemovitosti potvrdí kupní cenu, za kterou kupuje. V takovém případě totiž dosáhnou na potřebnou procentuální část koupě a pro banku bude mnohem jednodušší žádost o hypoteční úvěr úspěšně schválit.

Naopak v situaci, kdy je odhad ceny nemovitosti menší než kupní cena, může jít o znamení, že se jedná o zbytečně předražený byt či dům. Tehdy kupující hypoteční úvěr získat nemusí, pokud nedoloží více vlastních prostředků pro vyrovnání rozdílu.

Provedení odhadu může spočívat v osobní návštěvě nemovitosti odhadcem. Pro účely banky je možné využít dálkové online ocenění nemovitosti na základě připravených cenových map, fotek a doplňujících informacích o nemovitosti.

Znalecký posudek v případě dědictví nebo exekuce

Další situací, kdy může být kvalifikovaný odhad ceny nemovitosti důležitý je vyřizování dědictví. Tehdy jde o znalecký posudek, který je však připravován podle podobných kritérií jako běžný odhad. Rozdíl spočívá v tom, že tento znalecký posudek může připravit klidně i realitní makléř. Tento údaj se v praxi používá pro účely dědictví a výpočtu daně.

V okamžiku exekučního řízení opět přichází chvíle pro stanovení odhadní ceny nemovitosti. V tomto případě za účelem nastavení optimální vyvolávací ceny pro případnou dražbu a jako podklad pro dražitele. Jenže tento odhad bývá často nevýhodně nízký. Prodej nemovitosti v exekuci tak mnohdy nestačí pokrýt celý dluh. Vždy se proto snažte vyvarovat této nepříjemné situace a případné dluhy řešte s dostatečným předstihem, kdy může být stále možné prodat nemovitost za přiměřenou tržní cenu. K tomu se hodí výkup nemovitostí v exekuci, protože se tím vyhnete dražbě, kde pak ještě více vzrostou poplatky, které inkasuje exekutor.

 

Řešíte právě tuto situaci nebo máte dotaz?

Odešlete vyplněný kontaktní formulář, a společně najedeme ideální řešení přesně podle Vašich představ a možností.Víme, jak na to ještě výhodněji.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Sdílejte také náš článek s přáteli na:

Facebook
Twitter
Poslat na e-mail

Další články k tématu

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.