3 možnosti, jak prodat dům s hypotékou

Víme, jak prodat dům s hypotékou rychle a výhodněji

Pokud řešíte jak prodat dům s hypotékou, tak pro vás máme hned několik variant, jak na to. Pokaždé ale záleží na tom, jaké máte možnosti, plány a čas na vyřešení. Stejně tak záleží na aktuální situaci se splácenou hypotékou. Následný postup je pak dá se říci dost podobný. 

Pokud totiž prodáváte jakoukoliv nemovitost s hypotékou, postačí si u banky zajistit několik základních dokumentů pro kupujícího a nastavit termíny prodeje tak, aby bylo dost času na zvládnutí předem stanovených termínů. Spoustu podkladů s Vámi dořešíme v průběhu zajištění prodeje nemovitosti, protože našim klientům šetříme čas a vyděláváme peníze. Právě proto s námi také klienti prodávají raději, než aby si vše museli řešit sami.

Jaké nejčastější úkony společně zajistíme pro hladký průběh, když už máme kupujícího:

  1. vyčíslení zůstatku hypotéky k datu mimořádné splátky – Banka Vám oznámí, kolik z kupní ceny půjde na úhradu aktuálního zůstatku hypotéky, úroků za daný měsíc a poplatků za mimořádnou splátku. S vyčíslením tohoto potvrzení je většinou spojen poplatek kolem 500,- Kč. Toto vyčíslení se pak zapisuje do Kupní smlouvy a je i její součástí, protože z něj vychází financující banka, pokud kupující financuje vlastní hypotékou. Ve vyčíslení je přesně uvedena nejen částka, kterou máte zaplatit, ale také číslo účtu a přesně daný termín, ke kterému datu nejdéle musí být uhrazeno. Právě to je pak nejčastější komplikace, když se nastaví moc krátký termín.
  2. Souhlas banky se zatížením a zcizením – na Listu vlastnictví (LV) máte s velkou pravděpodobností zapsán zákaz zatížení, což je ochrana Vaší banky, že bez jejího souhlasu nebude použita nemovitost jako zástava pro někoho jiného. Tento souhlas je pak součástí zástavní smlouvy banky kupujícího při financování hypotékou, a náš další krok jak prodat dům s hypotékou. Někdy zástavní smlouva vaší banky zapisuje i zákaz zcizení. To je omezení převodu vlastnických práv na jinou osobu bez souhlasu vaší banky. Oba tyto zákazy jsou pak řešeny jedním dokumentem. Když kupující platí hotově, postačí Vám pouze souhlas se zákazem zcizení.
  3. Návrh kupní smlouvy – řešíme společně prodej domu s hypotékou, a bez kvalitní, bezpečné a oboustranně vyvážené kupní smlouvy se to samozřejmě neobejde. Právě proto za nás vše potřebné řeší zkušené advokátní kanceláře. Obě strany dostanou návrhy kupní smlouvy k prostudování a konzultaci se svým právníkem. Samozřejmostí jsou následné připomínky nebo pozměňovací návrhy.
  4. Smlouva o úschově kupní ceny – Při prodeji se nikdy neposílají peníze přímo na účet prodávajícího. Pro zajištění peněz a jejich výplatu po splnění všech podmínek a náležitostí kupní a úschovní smlouvy se využívá notářská, advokátní či bankovní úschova. Tyto úschovy jsou placené tabulkově / procentuálně podle výše úschovy. Jako další možnost je pak bezplatná realitní úschova, kterou zajišťujeme na samostatném jistotním účtu přesně podle zákona o realitním zprostředkování.
  5. Protokol o předání nemovitosti – Podmínkou pro výplatu peněz z úschovy je nejen zápis kupujícího na katastru nemovitosti jako nového vlastníka, ale také předávací protokol. V něm je zapsáno datum, kdy byla řádně předána prodávaná nemovitost, a také se evidují konečné stavy elektroměru, vodoměrů, plynu atd. Tento protokol pak slouží k následnému odhlášení/převodu z prodávajícího na kupujícího.
  6. Převod služeb a energií– I tento krok pro klienty na základě plné moci zařídíme.
  7. Odhlášení trvalých pobytů – To je základní podmínkou Kupní smlouvy, kdy do určité doby musíte jako prodávající zajistit odhlášení trvalého pobytu svého i členů domácnosti hlášených na adrese prodávané nemovitosti
  8. Zajištění výmazu původní zástavní smlouvy – v tomto článku na téma jak prodat dům s hypotékou jsme již zmiňovali zástavní smlouvu a vyplacení vaší hypotéky. S tím souvisí i Vaše povinnost zajistit výmaz této zástavy co nejdříve. Jakmile totiž přijdou do banky podle vyčíslení zůstatku, banka vám do 30 dnů zašle souhlas s výmazem zástavního práva. Ten ale musí podepsat nový vlastník, protože vy už nemůžete na nemovitost nic vkládat. V některých bankách za Vás zajistí výmaz přímo bankou, jindy musíte řešit sami. Proto se pak sejdete s novým vlastníkem, který podepíše návrh na vklad, a vy pak zajistíte podání návrhu na katastr nemovitostí pro zajištění výmazu.

Jak prodat dům s novou hypotékou?

Pod pojmem nová hypotéka si představme dobu splácení cca do 2 let. V tomto období si nejčastěji banky účtují celý poplatek za předčasné ukončení. Záleží ale na tom, že v tomto případě nepůjde o refinancování, kdy jsou banky celkem přísné, ale o prodej nemovitosti a banky zde účtují podstatně menší poplatek.

Jak prodat dům s hypotékou před fixací?

Tady už moc času nezbývá, ale ani zde nebude problém vše hladce vyřešit. Pokud se nenajde zájemce o koupi, je dobré zvážit nastavení fixace na kratší období nebo převedení do plovoucí sazby. Stejně tak ale ponecháte aktuálně nabízenou variantu, protože zde už půjde o další období fixace řešené dodatkem ke smlouvě a ne podle nové smlouvy. Následné poplatky pak budou minimální.

Nyní už víte, jak prodat dům s hypotékou, a co všechno s vámi zařídíme a vyřešíme. Jako bonus od nás dostanete možnost prodeje nemovitosti v následné online aukci, ve které se více zájemců připojí a postupně sami navyšují kupní cenu. I to je jedna z dalších možností, díky které navyšujeme prodejní cenu nemovitosti.

Mám pro vás ZDARMA

Návod na finanční pohodu !!

Přesně tak. Zbavte se nevýhodných dluhů a výdajů, získejte peníze navíc a k tomu další výhody. To vše pěkně krok za krokem. Bezpečně, výhodně a s 97% úspěšností návodu.

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.