Řada podnikatelských oborů, především v oblasti služeb, se v posledních dvou letech nejistého výdělku a opakujících se lockdownů musela konsolidovat, ale trh s nemovitostmi zůstává i nadále výrazně rostoucím segmentem. Ceny nemovitostí nejen ve větších městech, ale i těch ve vzdálenějších lokalitách s obtížnou dostupností či úzkým trhem práce, neustále stoupají a atakují rekordní hodnoty. Ruku v ruce s tímto trendem jde vývoj zájmu o hypotéky – vzhledem k neustále se zvyšujícím úrokovým sazbám zvolila řada lidí vyčkávací strategii, ta se však již od října 2021 jeví jako nevýhodná. Vyplatí se tedy v roce 2022 uzavírat hypotéku, když sazby rostou?
Hypotéky 2022: Předpokládaný vývoj hypotečního trhu
Zatímco rok 2021 byl pro poskytovatele úvěrů velmi pozitivní, s výrazně vysokým celkovým objemem uzavřených produktů, v roce 2022 se očekává znatelný pokles. Tato tendence bude způsobena především dvěma hlavními příčinami, a to dalším růstem úrokových sazeb a nově nastavenými limity ČNB u hypoték, které mají být platné již od dubna 2022. Úroková sazba v podstatě určuje, o kolik je celková suma splacených finančních prostředků hypotéky vyšší než částka, kterou si prostřednictvím hypotéky zákazník půjčuje. V současné době se úrokové sazby hypoték drží kolem 4,19 %. Vzhledem k celkově se zvyšující inflaci, jež je ovlivněna komplexně spotřebitelskými cenami, však lze předpokládat, že v následujících měsících úrokové sazby hypoték ještě porostou.
Když vezmeme v potaz, že hypotéku průměrně splácíte 30 let, tak se statisticky očekává, že během této doby splácení vzrostou, a samozřejmě i klesnou, úrokové sazby až 3x. Právě proto nestačí jen spočítat hypotéku na nějakém porovnávači. Musíte počítat s vývojem trhu, krytím příjmů a možnými riziky při splácení.
Hypotéky 2022: Změny v pravidlech pro získání hypotéky
Druhým faktorem, který ovlivní zájem o hypotéky hned v první polovině roku budou změny spojené s limity pro hypotéky 2022 zřejmě silným faktorem, který povede řadu lidí k přehodnocení jejich uzavírání. Tyto změny se vztahují především na následující aspekty:
- nižší poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (80 %)
- nižší limit dán násobkem čistého ročního příjmu (8,5x)
- nižší limit pro podíl výše splátek na čistém příjmu (45 %)
Uvedené limity se týkají žadatelů nad 36 let, pro žadatele pod touto věkovou hranicí jsou limity mírnější případně zůstanou na stejné hodnotě jako nyní. Omezení výšky maximální částky, kterou si jde prostřednictvím hypotéky vypůjčit, bude pro mnohé vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám nemovitostí a nestejně rostoucím platům či výdělkům nepřijatelné a vlastní nemovitost si tak nebudou moci dovolit. Více informací a Vaše možnosti financování Vám spočítá zkušený hypoteční poradce, a to včetně kompletního hypotečního servisu od porovnání nabídek až po čerpání hypotéky.
Vliv inflace na ceny hypoték
Jak již bylo naznačeno, inflace 2022 bude mít rovněž rostoucí tendenci. Tu způsobí jednak nárůst cen energií, s nímž zápolíme již teď, jednak oslabení ekonomiky v minulém roce. Rostoucí inflace primárně snižuje hodnotu peněz. To se odrazí především na ceně nemovitostí, která se tak bude neustále zvyšovat. V tomto roce se předpokládá prudký nárůst inflace a pesimistické vyhlídky varují až před výší kolem 10 %.
Vyplatí se brát si hypotéku v roce 2022
Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, je vždy lepší s hypotékou neotálet, a nečekat na lepší podmínky, které v současném vývoji nemusí nastat. Lepší je si produkt upravit tak, aby lépe vyhovoval vašim potřebám. K výkyvům do vysokých i nízkých čísel u inflace i úrokové sazby dochází během splácení hypotéky několikrát a je dobré se na ně připravit. Zvyšující se úrokové sazby sice nadsadí celkovou výši hypotéky, ale není jisté, že tento trend nezůstane stejný ještě několik let, během nichž finance, jež máte našetřeny pro získání hypotéky, budou postupně ztrácet hodnotu, a navíc se může stát, že při stávajícím růstu cen nemovitostí, nebudou dostačující. Současně lze předpokládat, že vaše příjmy rovněž porostou, takže dané splátky hypotéky budou činit stále menší procento mzdy. Pro jednodušší vyrovnávání se s případnými výkyvy trhu či úrokových sazeb doporučuji svým klientům sjednání delší doby fixace, která zajistí, že nedojde v prvních letech splácení k nárůstu úrokové sazby.