Doplňkové penzijní spoření je výhodné nejen pro zaměstnance, ale i pro děti

Doplňkové penzijní spoření je výhodné nejen pro zaměstnance, ale i pro děti

Spousta zájemců o pravidelné spoření častokrát ani neví o opravdových výhodách a využití, které má doplňkové penzijní spoření, které představuje jednak vhodnou formu zajištění na důchod, ale zároveň se dá efektivněji a levněji použít jaké náhrada stavebního spoření pro děti, kterým mohou rodiče i prarodiče zajistit peníze pro start do života nebo na studia. Vybrat úspory si totiž mohou už v 18 letech věku.

Doplňkové penzijní spoření se hodí i pro děti

Jako formu spoření tento produkt však nemusíte volit jen v případě zajištění na stáří. Sjednat ho můžete nejen sobě, ale i svým dětem. V tomto směru dosud dominuje zejména klasické stavební spoření a zřízení spořicího účtu. Když ale porovnáte veškeré výhody, možné příspěvky a nákladovost, je doplňkové penzijní spoření o dost vhodnější alternativou, protože neplatíte žádné poplatky, nemusíte každých 6 let obnovovat smlouvu jako u stavebního spoření a hlavně je zde lepší možnost zhodnocení. Díky tomu lze pro děti získat více peněz na jejich start do života.

Jak nastavit nebo získat stejné výhody? Kterého poskytovatele vybrat? S tím vám poradí finanční poradce nebo stačí odeslat požadavek pomocí formuláře pod tímto článkem. Sami uvidíte, jaké výhody a předpokládané zhodnocení získáte pro sebe a své děti.

Jaké výhody má doplňkové penzijní spoření pro zaměstnance?

Další zásadní předností penzijního spoření je taktéž to, že je nabízeno ve stále vyšším počtu společností v tuzemsku i jako firemní benefit. Zaměstnanec totiž může využít příspěvky svého zaměstnavatele. Mezi lety 2016 a 2020 se zvýšil podíl těchto subjektů v Česku konkrétně o 22 %, přinesl zajímavá data průzkum ČSOB Penzijní společnosti.

A nárůst rozhodně neustal ani v roce loňském. V současnosti tak statistiky uvádějí dokonce plných 68 % společností, u nichž je možné tento benefit využívat.

Napříč jednotlivými zaměstnavateli se však liší podmínky toho, komu, za jakých podmínek a jakou formou bude tento bonus poskytnut. Běžný je tak například vznik tohoto benefitu až po uplynutí zkušební doby v zaměstnání.

Výše příspěvku není žádným způsobem legislativně limitována. Z pohledu zaměstnavatele je však podstatné hlavně to, že roční příspěvek do výše 50 000 Kč podléhá daňovému zvýhodnění. Za tyto příspěvky neodvádíte daň z příjmu ani odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Nevíte, jestli vám zaměstnavatel přispívá? Napište nám zprávu do formuláře pod článkem, a zjistíme potřebné. Postačí nám vaše kontakty pro zaslání výsledku a přesný název vašeho zaměstnavatele. Ideálně, pokud připojíte IČ nebo adresu sídla nebo provozovny.

Jak vlastně funguje doplňkové penzijní spoření?

Tento typ pravidelného spoření představuje součást tzv. III. pilíře penzijního systému. Účast na něm je ryze dobrovolná. Založena je na bázi vkládání prostředků do účastnických fondů neboli fondů III. pilíře. Ty jsou spravovány penzijními společnostmi. Účastníci do nich vkládají pravidelný příspěvek, a to měsíčně.

Zároveň si volí i požadovanou strategii spoření, kterou navíc smí vždy jednou ročně zdarma i změnit. Někteří tak inklinují ke konzervativní strategii, možné je se ale odrazit od předpokladů ohledně budoucího vývoje trhu a vyzkoušet naopak i strategii rizikovější. Ta je výhodná kvůli potenciálně vyššímu výnosu. Čistě pro ilustraci, vyvážená strategie, vnímaná jako kompromis mezi oběma těmito póly, přináší v současné době výnos kolem 4,6 % ročně. A tento výnos se vztahuje nejen na vámi vložené peníze, ale i na příspěvek od státu a zaměstnavatelů. Tedy pokud vám zaměstnavatel přispívá.

Důležité je především si uvědomit, že ač ze systému lze i předčasně vystoupit, a to formou písemné výpovědi, nelze to doporučit. Chce-li si osoba, která aktivně spoří, uchovat vzniklý nárok na státní příspěvek a daňové úlevy, musí setrvat do stanovené doby, jak uvádí na toto téma přímo české ministerstvo financí.

Spořte si na penzi se státním příspěvkem – využijte naplno doplňkové penzijní spoření

Hlavním principem penzijního spoření je v první řadě to, že stát umožňuje část zaplacených příspěvků odečíst konkrétně ze základu daně z příjmů. Dále může celková výše již vzpomenuté státní podpory dosáhnout až 6 360 Kč ročně.

Doplňkové penzijní spoření tak tvoří výhodnou kombinaci spoření, investování a státní podpory. Podmínkou pro docílení státní podpory v maximální výši 230 Kč je však vkládání vlastního měsíčního příspěvku ve výši 1 000 Kč.

Výhodou tohoto produktu je i to, že ho lze sjednat poměrně jednoduše bez náročné administrativy. Současně se s ním nepojí žádné vstupní poplatky za uzavření. Poplatky se následně netýkají ani změny ve smlouvě, vedení účtu nebo výpisů.

Původní penzijní připojištění se vyznačovalo hlavně garancí nezáporného ročního zhodnocení vložených prostředků. To však představovalo paradoxně značnou slabinu tohoto produktu, neboť výnosy byly reálně poměrně nízké. Pro nový typ spoření proto byla již zavedena volnější pravidla zhodnocování. To vytvořilo prostor pro dosažení výnosu dlouhodobě překonávajícího inflaci při běžném stavu ekonomiky.

Z doplňkového penzijního spoření je vyplácena penze, která se nazývá předdůchod. Vyplácení musí proběhnout v souladu s podmínkami zákona o doplňkovém penzijním spoření.

V principu tak doplňkové penzijní spoření primárně nahradilo původní penzijní připojištění. To už si od roku 2013 oficiálně nelze sjednat, nicméně bývalé smlouvy v původní podobě dál existují a pokud jí využíváte, dokážeme vám spočítat, o kolik si polepšíte, pokud smlouvu bezplatně převedete na novou verzi.

Mám pro vás ZDARMA

Návod na finanční pohodu !!

Přesně tak. Zbavte se nevýhodných dluhů a výdajů, získejte peníze navíc a k tomu další výhody. To vše pěkně krok za krokem. Bezpečně, výhodně a s 97% úspěšností návodu.

Máte dotazy?
Využijte konzultaci zdarma

Stačí jen odeslat Vaše telefonní číslo, a náš specialista na prodej nemovitostí se s Vámi spojí, a bezplatně proberete vše potřebné.